שלום אורח, התחבר    
שלחו לי עדכונים

03-5622006

 

 

קולנוע ביתי הפך לאחד ממקורות ההנאה הגדולים בבית, מה דרוש על מנת לקבל חווית קולנוע ביתי בסלון? קבלו מספר טיפים לעיצוב הסלון שיוציאו את המיטב מהמערכת ויספקו חווית קולנוע ביתי מושלמת (וידאו).


הקפדה על מספר כללים בעיצוב בית חדש או שיפוץ דירה קיימת, ישדרגו את חווית הצפיה בסרטים והאזנה למוסיקה.

לא תמיד חייבים להוציא ממון רב בכדי לממש את פוטנציאל מכשירי האודיו / וידאו שברשותכם, לעיתים, מספיקה תשומת לב לפרטים קטנים והעמדה נכונה של הציוד, בכדי לשפר את החוויה בצורה ניכרת.

 

קולנוע ביתי - כיצד משפיע מיקום טלוויזיה על החוויה (פלזמה או LCD)

מסך הטלוויזיה צריך להיות בגובה בו לא יאמץ הצופה את צווארו. מומלץ כי קו הראיה הישיר של העין יהיה בנקודת המפגש של השליש התחתון במסך עם שני השלישים העליונים.


 

חושך - עבור חווית צפיה הטובה ביותר לקולנוע ביתי

אור חזק פוגם בחווית הצפיה (בכל סוגי המסכים), השתקפויות על המסך מכסות על התמונה המוצגת, גם הצבע השחור נראה במיטבו בסביבה חשוכה, אז יציג המסך תמונה ניגודית מקסימלית עם עומק מיטבי.
מומלץ להתקין וילון או תריס על החלונות, לעמעם אורות בזמן הצפיה, ניתן להשאיר אור חלש בגבה של הטלוויזיה.


 

רמקולים - קולנוע ביתי אינו מושלם ללא מרחב פנוי לרמקולים

יש להשאיר קו ישר פנוי בין חזית הרמקול ואוזני המאזין, חסימת הנתיב ע"י כורסא או מחסום אחר פוגמת בבימת הצליל, עומקו והאיזון הטונלי.

אין להציב רמקולים ביציאה למרפסת, זה מסוכן (במיוחד לילדים שעלולים להתקל במכשול) וגם חושף את הרמקול לשמש ישירה, מה שעלול לגרום לדהיית צבע של הרמקול החשוף בהשוואה לבן זוגו.


 

אקוסטיקה – קולנוע ביתי ואקוסטיקה הינם חברים טובים

אקוסטיקה מתאימה יכולה להפוך צליל מהדהד ולא נעים לצליל נפלא.
ריהוט כדוגמת ספות, תמונות, וילונות ושטיח בהחלט עוזר לגלי הקול ומאזן את הבס.

מחיאת כף יכולה להוות מדד מצוין לאיכות האקוסטיקה בחדר: אם היא מהדהדת וצורמנית, הרי שהמצב טעון שיפור, אם היא נשמעת טבעית (אך גם לא "יבשה" מדי), גם צלילי המערכת ישמעו טוב יותר.
 

 

קולנוע ביתי דורש סאב וופר על הרצפה

סאב וופר מהווה חלק חשוב בחווית צפיה בסרטי קולנוע ביתי, הוא מייצר גלי קול בתדר עמוק ומדגיש אפקטים של סרטים, לכן, יש להניחו על רצפה אז ישמע צלילו הדוק יותר. הנחה על מדף או רהיט תגרום לרעידות או זמזום ותפגע באיכות הבס.


 

קולנוע ביתי אינו מושלם ללא רמקול סנטר

יש להציב את רמקול הסנטר באותו קו וגובה של הרמקולים הקדמיים, בכדי שתיווצר חזית קול קדמי אחידה.
את רמקול הסנטר מניחים מעל או מתחת למסך טלוויזיה (או מסך מקרן קולנוע ביתי), כאמור - רצוי בגובה הרמקולים הקדמיים, כך, ישמעו הדיאלוגים האנושיים בסרטים כשהם יוצאים מהמסך.


 

קולנוע ביתי בהיבט האסטטי - כבלים רק בקיר

רצוי להכין תשתיות עבור רמקולים אחוריים ולהעביר צינור בקיר עבור הכבלים (או לחצוב תעלה), לעיתים מדובר במטרים ארוכים של כבל, העלמתו מן העין תורמת למראה נקי ואסטטי בסלון.


 

קולנוע ביתי דורש תכנון בנושא אוורור מכשירים

חלקי המערכת השונים (מגברים, רסיברים, ממיר טלוויזיה ועוד) פולטים חום בעת הפעלתם.
יש לדאוג לפתח אוורור הולם בחזית ובאחורי המכשירים, לשם יצירת זרימת אוויר. אוורור הולם ימנע נזקים ויאריך את חיי המכשירים.
מאוד לא מומלץ להציב את המכשירים השונים בתוך מזנון או רהיט אחר סגור ודחוס.


 

שקע יחיד זה לא העתיד

חלק מהמכשירים במערכת הקולנוע הביתי דורש אספקת זרם איכותית (לדוגמא, מגבר, טלוויזיה), כדאי לדאוג למספר שקעים מספק בקיר, לא מומלץ לחבר את כל המכשירים למפצל יחיד.
המהדרין יתקינו פקק חשמל נפרד בארון החשמל על מנת להגן על המערכת (ניתן לנתק אותו למשל בזמן סופת ברקים בחורף) או אפילו קו חשמל נפרד למערכת.

 

קולנוע ביתי - שאלות כלליות


 

לכמה רמקולים אזדקק בכדי ליצור חווית קולנוע ביתי ?

ניתן להסתפק בשני רמקולים, אולם על מנת ליצור חווית קולנוע ביתי מושלמת, יש להציב 5 רמקולים (זוג קדמיים, רמקול סנטר ושני רמקולים אחרים עבור אפקטים) ואחד סאב וופר שאחראי על הבסים הנמוכים והמחשת אפקטים.
המהדרין, יציבו אף 7.1 רמקולים ואף יותר.


 

באיזה פורמטי קול משתמשים בקולנוע ביתי?

ההתחלה המודרנית היתה בצליל סטריאו ששודרג לדולבי פרו לוג'יק (סראונד), אח"כ עברו לשיטות צליל היקפיות מודרניות כמו Dolby Digital אשר שיפרו במאוד את חווית הצפיה והאזנה.
כיום, לאור כניסת פורמט ה- Blu-ray החדש, נכנסים לשימוש פורמטי אודיו HD חדשים ומשופרים.